Žehlení nemusí být nutné zlo. Jak na to, aby vás tato práce bavila?
Žádná domácnost se neobejde bez tak důležité činnosti, jakou žehlení bezesporu je. Pračka prádlo vypere a sušička ho usuší, vyžehlit ho však musíte vy. Na to žádný automatický přístroj zatím neexistuje. I do mandlu nakonec to prádlo je třeba vložit osobně. Přitom žehlení nemusí být otravnou prací, které se věnujete jen s velkým sebezapřením.
Historie žehlení
Dnes si asi už neumíme příliš představit, jak žehlili prádlo naši předkové. I oni chtěli chodit jako ze škatulky a k tomu nejprve používali válečky. Horká žehlička se objevila až v 15. století a původně vypadala jako hlazený litinový blok s držadlem, který se nahřál například nad ohněm. Žehlení bylo zdlouhavé a pracné. Později byla taková žehlička zdokonalená o prostor pro dřevěné uhlí, které přece jen udrželo jakousi stálejší teplotu. Ve 20. století se pak objevily elektrické žehličky s topnou spirálou, které práci značně ulehčily.
Jak vybrat vhodnou žehličku
V současné době je nabídka žehliček na trhu poměrně pestrá, a to nejen do barev jejich provedení. Ostatně barevné provedení nejspíš nebude zrovna to, čím byste se při výběru žehličky měli řídit. Aby se vám opravdu dobře žehlilo, měla by být žehlička vybavena funkcí napařování, kdy horký vzduch prádlo zvlhčí, a žehlení je tím pádem snadnější.
Ke koupi jsou ovšem systémové parní žehličky, které mají bojler na vodu. Není pak nutné vodu do žehličky neustále doplňovat, přitom vyrobí dostatek páry k pohodlnému žehlení.
Existují ovšem i cestovní žehličky, jež jsou malé a skladné. Výborné jsou na pracovní cesty i dovolenou, protože v zavazadle nezaberou příliš místa.
Jak vlastně žehlit?
Před vlastním žehlením byste si měli jednotlivé kusy vypraného prádla rozdělit podle toho, na jakou teplotu je třeba je žehlit. Začínáte od toho, které vyžaduje nejmenší teplotu, a postupně na teplotě přidáváte. Někdo rád při žehlení poslouchá rádio nebo jedním okem sleduje televizi. Práce tak jde lépe od ruky.