Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice – tradice dlouhá 50 let
Obec Lidice je známá po celém světě, přitom jde o malou vesničku na Kladensku, kde žije v současné době jen několik stovek obyvatel. V červnu roku 1942 původní obec nacisté srovnali se zemí, zavraždili necelé dvě stovky mužů, ženy a děti odvlekli do koncentračních táborů. Většina dětí zahynula v plynových vozech vyhlazovacího tábora Chelmno a jen některé z nich měly to štěstí, že byly vybrány na převýchovu.
Lidice jsou dnes jakýmsi varovným mementem, které lidská pokolení varuje před důsledky fašistické zlovůle, lidé celého světa by měli být informováni o tom, že se fašismus neštítí zavraždit ani nevinné děti. Zaměřit svou pozornost právě k dětem bylo cílem tvůrců na konci 60. let minulého století, kteří založili národní dětskou výtvarnou výstavu. V Lidicích se začaly objevovat první výtvarné práce dětí různého věku ze všech koutů Československa a brzy se pouhá „národní“ výstava rozšířila na mezinárodní akci s obrovským věhlasem.
Počet malých výtvarníků přesáhl 25 tisíc
Prostřednictvím Mezinárodní dětské výtvarné výstavy se mladá generace celého světa stala tvůrčí silou a zároveň umožnila vystavovat výtvarná díla přímo v lidickém Kulturním domě. Dnes je Kulturní dům přejmenován na Lidickou galerii, ovšem jeho původní náplň a odkaz zůstaly zachovány.
Počet exponátů – kandidátů na vystavení, ve velikostí omezených prostorách Lidické galerie, neustále roste. V současné době musí zaměstnanci galerie třídit více než 25 tisíc velmi kvalitních prací od dětí z České republiky, ze Slovenska a z dalších více než 80 států celého světa. Mezi nimi nechybí ani exotická místa – např. Indie, Japonsko, Filipíny, Malajsie, Zimbabwe, Srí Lanka, Uruguay, Dominikánská republika, Panama atd.
Do výtvarné činnosti se zapojily děti z 83 zemí světa
Výtvarné práce na výstavu putují od dětí ve věku 4 – 16 let ze všech typů škol, spolků a neziskových organizací, kde se pracuje s dětmi. Hlavní téma prací je doporučováno Českou komisí pro UNESCO, ovšem volba výtvarné techniky je ponechána na samotných tvůrcích – na dětech. Objevují se tu tedy koláže, kresby, malby, fotografie, práce s kovem, keramikou, textilem a sklem. V roce 2017 udělila mezinárodní porota celkem 1289 ocenění, tyto práce jsou k vidění v 1. patře Lidické galerie. Letos se do výtvarné činnosti zapojilo celkem 25 690 dětí z 83 zemí celého světa.