Běžecká móda
Ať už jste začali běhat z různých důvodů:
• chci shodit
• potřebuji se začít hýbat
• baví mě se překonávat a soutěžit
• můj partner/partnerka běhá, tak se k němu připojím
Po čase se všichni běžci začnou potýkat s podobným problémy či spíše záležitostí – s běžeckým oblečením.
Ze začátku každému stačí nějaké ty vietnamské tepláky, klidně mohou být i ten proužek. Vždyť čím více proužků, tím více Adidas, se říkávalo. K tomu se přibere jedno bavlněné triko, co naplat, že po kilometru je nepříjemně vlhké a studí vás po zbytek běhu. Na nohy se nazuly nějaké kecky vhodné spíše na bramborovou brigádu a šlo se běhat.
Moderní běžecké oblečení
Pokud to ale s běháním myslíte opravdu vážně a chcete běhat celoročně, nevynechávat ani zimní měsíce, pak po čase zjistíte, že ve výše popsaném oblečení to opravdu nepůjde. Minimálně byste měli zainvestovat do kvalitní obuvi, nechcete si přece odrovnat šlapky chodidel nebo si poničit vazy a svalstvo do konce života.
Ve specializovaných prodejnách, například Triexpert, vám změří došlap, zkontrolují vaši techniku běhu a vyberou botu s vložkami přímo vám šitou na míru. V tomto případě se určitě vyplatí si připlatit za kvalitu, neboť zdraví máme jedno.
Pojďme se nyní podívat na další části oděvu, bez kterých se běžec neobejde. Zejména pak ten, který má ambice se účastnit některých ze závodů.
A. Běžeckélegíny, na zimu pak zateplenou variantu – kvůli větru doporučujeme těsné s možností zipu na zadní straně lýtek
B. Trikas lycrou či jiným vláknem typu merino apod. – dobře odvádí pot, je antibakteriální, vhodné je si pořídit triko bez rukávu, s krátkým rukávem a pak i s dlouhým pro různá roční období
C. Mikinaa větru vzdorná bunda – v zimních měsících budete potřebovat další funkční vrstvy
D. Čepiceči čelenka, běžecké rukavice
E. Sportovní prádlo či termo prádlo pod vrchní části oděvu
Pak se říká, že běhání je levný sport. Věřte ale, že kvalitní oděv vydrží i několik let, když se o něj budete dobře starat.